Taryfa C11 – co to takiego?
Taryfa C11 to nic innego jak odpowiednik taryfy G11 dla gospodarstw domowych oraz małych firm. Jest to taryfa jednostrefowa, dedykowana firmom. Oznacza to, że decydując się na tego typy taryfę prze całą dobę obowiązuje jedna stawka za każdy zużyty kilowat energii. Ze względu na bardzo prostą formę jej rozliczenia jest to najpopularniejsza grupa taryfowa prądu w Polsce dla firm.
C11 – co oznacza skrót?
Co oznaczają kolejne litery oraz cyfry w nazwie C11?
- Litera C wskazuje na to, że odbiorca przyłączony jest do sieci niskiego napięcia.
- Pierwsza jedynka mówi o tym, jaką moc umowną ma nasza instalacja. W momencie, jeżeli wartość ta jest mniejsza nic 40 kW, wówczas do nazwy taryfy dodawana jest cyfra 1.
- Druga liczba definiuje to, ile stref z różnymi stawkami za 1 kWh mamy w ciągu doby. W tym przypadku drugą liczbą jest również jedynka, która wskazuje na to, że bez względu na porę dnia i nocy, stawka za prąd będzie taka sama.
Taryfa C11 – dla kogo?
Taryfa C11 skierowana jest dla wszystkich firm, które swoje obowiązki wykonują w ciągu dnia oraz mają stałe zużycie prądu. Oferta jest doskonała dla przedsiębiorców, których zużycie w godzinach pozaszczytowych, czyli wszystkich poza godziną 13:00 – 15:00 jest mniejsze niż 40%. Co ważne, na tego typu taryfę można zdecydować się również w domu. Wystarczy, że firma będzie z się zarejestrowana pod adresem domowym, gdzie będziemy przyjmować bądź obsługiwać klientów, a także magazynować produkty.
Taryfa C11 – nie tylko dla firm
Taryfa C11 (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/energia-na-budowie) jest jedyną ofertą taryfową dostępną na rynku o podwójnym znaczeniu. Mimo tego, że jej głównymi odbiorcami są przedsiębiorcy, na tym jej zastosowanie się nie kończy. Oznaczenie C11 jest wykorzystywane również w przypadku tzw. prądu budowlanego. Co to oznacza? Osoby, które są w trakcie budowana domu mogą skorzystać z tej właśnie taryfy. Standardową umowę na prąd można podpisać bowiem dopiero wtedy, kiedy dom jest już gotowy. Wcześniej, chcąc korzystać z dostępu do prądu należy podpisać umowę tymczasową sprzedaży energii, która będzie obowiązywać wyłącznie do czasu zakończenia budowy.
Inne propozycje taryf, które mogą zainteresować przedsiębiorców to te z oznaczeniami C12a, C12b oraz C21. Ceny taryf mogą różnić się u poszczególnych dostawców.