Panele fotowoltaiczne – czym są?
Fotowoltaika to pojęcie, jakie jest znane w naszym kraju już od kilku lat. Aktualnie często spotykamy panele fotowoltaiczne na dachach budynków lub na innych podłożach. Czym są panele fotowoltaiczne? Jakie mają zalety? Skąd wynika ich popularność? Dlaczego warto na nie postawić? O czym trzeba wiedzieć?
Cechy paneli fotowoltaicznych
Panele tego typu mają za zadanie konwertować promieniowane słoneczne w energię elektryczną, jaka podłuży np. w gospodarstwie domowym. Instalacja jest podłączana do instalacji elektrycznej budynku. Użytkownicy dzięki temu mogą postawić na znacznie niższe rachunki za prąd. Fotowoltaika posłuży nam podczas ogrzewania wody i oświetlania domu. Energię możemy z powodzeniem użytkować lub magazynować, w zależności od potrzeb. Zasada działania paneli fotowoltaicznych wiąże się z tym, że foton jest pochłaniany przez krzem. Kolejny krok to wybijanie elektronu i zmuszenie go do ruchu. Ruch ten jest z kolei przepływem prądu elektrycznego w instalacji. Za pomocą złącza półprzewodnikowego, zastosujemy łączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej.
Ogniwa fotowoltaiczne
W instalacji znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, jakie przetwarzają energię ze słońca w prąd. W przeciwieństwie do kolektorów, mogą one wyprodukować prąd stały, który w postaci pierwotnej nie może służyć do użytkowania w domu. Konieczne jest zastosowanie inwertera, jakie zamienia prąd stały na prąd zmienny. Taki prąd z pewnością posłuży nam w każdym domu i w każdej firmie. Zastosowanie fotowoltaiki ma wiele zalet, jakimi są głównie:
- obniżenie rachunków za prąd,
- sprawne działanie,
- korzystanie z OZE,
- ochrona środowiska,
- inwestycja na długi czas,
- wydajna praca paneli fotowoltaicznych,
- dopasowanie instalacji do swoich oczekiwań.
Na rynku znajdziemy sporo usług dotyczących montażu fotowoltaiki. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie moce i ilości paneli, co wiąże się z potrzebami domowników. Z pewnością każdy znajdzie takie rozwiązanie, jakie da mu wygodę.