Elektromobilność w Polsce – jaki jest jej stan?
Samochody elektryczne stanowią coraz częstszy widok na polskich drogach. Ich wykorzystywanie pozwala na zmniejszenie ilość zużywanych tradycyjnych źródeł energii, takich jak ropa lub gaz ziemny. Wyjaśniamy, czym jest elektromobilność i jak wygląda jej rozwój w naszym kraju.
Czym jest elektromobilność?
Elektromobilność to pojęcie związane z użytkowaniem samochodów napędzanych elektrycznie. Odnosi się do takich kwestii jak aspekty techniczne pojazdów, infrastruktura ich ładowania oraz użytkowanie. Omawiane zagadnienie ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ według prognoz specjalistów produkcja samochodów z silnikami spalinowymi dobiegnie końca w przeciągu najbliższych 20 lat. Elektromobilność w Polsce i na świecie ma olbrzymi wpływ na stan środowiska naturalnego, o czym więcej na E.ON.
Korzystanie z tego rodzaju pojazdów pozwala na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz wydobycia tradycyjnych paliw. Wbrew pozorom jest to opłacalne rozwiązanie, które pozwala na znaczne obniżenie kosztów paliwa o ponad połowę w stosunku do tradycyjnych silników. Auta napędzane energią elektryczną nie wymagają regularnej wymiany tak wielu elementów, jak w przypadku ich klasycznych odpowiedników. Należy dodać, że sprawdzają się nie tylko na krótkich, ale i na dłuższych trasach. Wysokiej klasy samochód na prąd z w pełni naładowanych akumulatorem pozwala na przejechanie odległości wynoszącej ponad 400 kilometrów.
Rozwój elektromobilności w Polsce
Rynek elektromobilności w Polsce rozwija się w dynamiczny sposób. Najlepszym tego dowodem jest rosnąca ilość samochodów na prąd, które można zaobserwować na krajowych drogach. Ze względu na ich ekologiczność zakup takiego pojazdu oraz budowa stacji do jego ładowania są dofinansowywane z budżetu państwa.
Z tego powodu rozwija się też infrastruktura związana z użytkowaniem tego typu samochodów. Coraz więcej koncernów zajmujących się sprzedażą paliw decyduje się na wejście na rynek elektromobilności. Co prawda liczba stacji ładowania w Polsce nie jest adekwatna do zapotrzebowania, jednak ich rosnąca ilość pozostaje kwestią czasu. Ponadto wiele osób decyduje się na zakup i użytkowanie własnych stacji ładowania aut na prąd, które mogą być montowane w przydomowych garażach.