Jak kształtuje się polski rynek energii?

Rynek energetyczny w Polsce jest zdominowany przed państwowe przedsiębiorstwa. Wszyscy dostawcy prądu wspierają rozwój odnawialnych źródeł energii. Można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż systemu fotowoltaicznego, a także zakup magazynu energii. Jakie taryfy obowiązują w Polsce? Jacy są najwięksi dostawcy?

Polski rynek energetyczny

Polski rynek energii elektrycznej jest częściowo zliberalizowany. Odbiorcy mogą kupować energię elektryczną od wybranego przez siebie dostawcy. W zależności od profilu zużycia, odbiorcy są objęci różnymi systemami taryfowymi. W polskiej sieci elektroenergetycznej wyróżnione są cztery taryfy:

  • G – gospodarstwa domowe
  • A – odbiorcy komercyjni podłączeni do sieci wysokiego napięcia
  • B – odbiorcy komercyjni podłączeni do sieci średniego napięcia
  • C – odbiorcy komercyjni podłączeni do sieci niskiego napięcia.

Dostawcy energii elektrycznej mogą zmieniać ceny dla gospodarstw domowych po uzyskaniu zgody Urzędu Regulacji Energetyki. Opłaty sieciowe są ściśle regulowane, w przeciwieństwie do opłat za wytwarzanie energii elektrycznej. Sieci są zarządzane przez blisko 190 operatorów sieci dystrybucyjnych. Wśród największych znajduje się – https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/rynek-energii-w-polsce

rynek energii

Energia odnawialna w Polsce

Na całym świecie od wielu lat trwa debata, jak sprawić, aby zatrzymać ocieplenie klimatu. W związku z bardzo dużą emisyjnością dwutlenku węgla do atmosfery wprowadzane są regulacje, które mają zatrzymać to zjawisko. Również w Polsce trwają zabiegi, których celem jest zmniejszenie wykorzystywania przez gospodarstwa domowe paliw kopalnianych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Rząd dofinansowuje prywatne osoby i wspiera je dość wysokimi kwotami na zakup instalacji fotowoltaicznej lub zakup magazynu energii. W przypadku komercyjnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych Ministerstwo Klimatu ustala maksymalne ceny, a operatorzy starają się obniżyć tę maksymalną cenę w ramach przetargów na jednostki ERU. Zwycięzcy aukcji otrzymają gwarantowaną cenę zakupu na kolejne 15 lat. Rynek energii jest bardzo dynamiczny, ale wszystkie zmiany prowadzą do tego, aby w przyszłości przeważająca ilość produkowanej energii elektrycznej pochodziła z odnawialnych źródeł energii. 

Dodaj komentarz